• Начало
  • Из колекциите на библиотеката

Изгреви над светофара

Алманах със стихове на участниците в Първия поетически шампионат по поезия „МЛАДА МЕТАФОРА“ 2022

„Думи без карантина. Поезия“

Сборник със стихове, послания и снимки пред личните си библиотеки на популярни съвременни български поети и писатели, участници в онлайн инициативите на Столична библиотека „Поезия без карантина“ и „Насаме с моята библиотека“ през пандемичната 2020 г.

Книгата „Голямата София“ – втора част от документалната поредица на Столична библиотека за столицата

Изданието е финансирано по проекта „Голямата София“ на Програма Култура на Столична община 2020 г., реализиран от екип на Столична библиотека с ръководител г-жа Юлия Цинзова – директор на библиотеката. Сборникът е втора част от документалната поредица на Столична библиотека за развитието на града през края на XIX и XX в. (първата „Моята София. Спомени на съвременници“ 2018 г. бе посветена на 90-годишнината от създаването на библиотеката). Виж дигиталното копие в дигитална платформа „Сердика“

Славянските просветители Св. св. Кирил и Методий

Славянските просветители Св. св. Кирил и Методий 

Македония в образи

Македония в образи

Българите в техните исторически, етнографически и политически граници

Българите в техните исторически, етнографически и политически граници

„Астрид Линдгрен: свободата на духа – кауза и приключения“

Изданието на Столична библиотека и фондация „Образование 5.0“ включва доклади от Националната кръгла маса, състояла се на 27 ноември 2020 г. в Столична библиотека, посветена на 75 години от появата на легендарната героиня Пипи Дългото чорапче и в памет на проф. д-р Вера Ганчева (1943 – 2020), скандинавист и преводач на Пипи в България. Настоящият сборник е издаден с финансовата подкрепа на Кралство Швеция за Република България и под научната редакция и съставителство на доц. д-р Марин Бодаков.

„Моята София. Спомени от съвременниците“

За рождена дата на Столичната библиотека се смята 22 октомври 1928 г., когато е издадена уведомителната заповед на кмета ген. Владимир Вазов за създаването на Общински музей с три отдела: музей, архив и библиотека. Първата институция, която започва работа, е Библиотеката, настанена на пл. „П. Р. Славейков“ № 9. След това са наемани други помещения на пл. „Св. Неделя“ и бул. „Мария Луиза“.През 1941 г. Общината купува сградата на пл. „Бански“ № 3 за нуждите на Общинския музей. Виж дигиталното копие в дигитална платформа „Сердика“

Автографи, посветени на Кирил Христов

Биография на Кирил Христов В Столична библиотека се съхранява част от личната библиотека на Кирил Христов. Повечето книги са с автографи, посветени на него с много уважение: „…На големия български поет и класик…“. Открояват се имената както на български културни дейци, така и на европейски слависти и други известни личности, свързани с България. Афтографи    

„Протоколите на Учредителното българско народно събрание в Търново“ от 1879 г.

В Деня на народните будители Столична библиотека Ви представя в дигитален формат „Протоколите на Учредителното българско народно събрание в Търново“ от 1879 г. Ценното издание, културно-исторически документ от книжовната памет на България, е част от най-новото дарение от Константин Чипев – наследник на д-р Константин Стоилов, направено на библиотеката на 19 октомври тази година. Книгата ще обогати сбирката на личната библиотека на д-р Константин Стоилов, която се съхранява в Столична библиотека.   

Image Description

Американски център

Read More